Banka İşlemleri

SGK Tahsis Talep Formu Nedir? Nasıl Doldurulur? 

SGK tahsis talep formu, vefat etmiş olan sigortalı kişinin 18 yaş üzerindeki hak sahiplerinin, cenaze, evlenme ve maaş yardımı alma taleplerini iletirken doldurmaları gereken bir formdur,

SGK tahsis talep formu üzerinde yer alan ad soyad, TC kimlik no,  vefat eden kişinin emeklilik tahsis numarası ve sigorta sicil numarası yazılarak doldurulmaktadır. Başvuru talebini belirtmek için Tahsis Talep Çeşidi alanına başvuru sebebi yazılmalıdır.

SGK Tahsis Talep Formu Ölüm Tarihi Alanı 

Tahsis talep çeşidi alanına başvuru sebebini yazıp, ölüm tarihi alanına vefat etmiş olan sigortalının ölüm tarihi ay, gün ve yıl şeklinde yazılır.

SGK Tahsis Talep Formu Banka Hesap Alanı 

SGK tahsis talep formu banka hesabı alanına, maaş hizmeti alınmak istenen banka ismi yazılır. Bu alana PTT şubesi de yazılabilir.

Sigortalıya Yakınlık Alanı 

SGK tahsis talep formundaki sigortalıya yakınlık alanına, hak sahibi ifadesi eklendikten sonra, bu ifadenin yanında eş, anne, çocuk, baba gibi yakınlık derecelerinden uygun olanı yazılır.

SGK Tahsis Talep Formu Gelir Beyan Alanı 

SGK tahsis talep formu gelir beyanı alanını doldururken Talep edilen işlemi yapmak için bazı adımlar izlenmelidir. Bu alanda başvuru sahiplerine daha önceden belirlenmiş sorular sorularak  doğru cevapların net bir şekilde yazılması istenmektedir. 

  1. soruda; Elde edilen tüm kazançların toplamı ile birlikte oluşan gelirin asgari tutarın altında olup olmadığı sorulur. Asgari tutarın altında kazanca sahip olan kişiler bu alandaki soruyu evet olarak cevaplamalıdır. 
  2. soruda; SSK 41/A dahilinde herhangi bir aylık alınıp alınmadığına dair bu alanda bir soru sorulmaktadır. Eğer bu kapsamda alınan 1 aylık bulunuyorsa;  bu soruya evet şeklinde cevap verilmelidir.
  3. soruda; BAĞ-KUR 41/B veya Emekli Sandığı üzerinden alınan herhangi bir aylığın olup olmadığına dair bir soru sorulmaktadır. Bu kapsama giren ve bu kapsam dahilinde ayrı kalan kişiler, bu soruya evet yanıtını vererek cevaplamalıdır.

SGK Tahsis Talep Formu Adres Alanı

SGK tahsis talep formunda yer alan adres alanına, ikamet adresi ve telefon bilgileri sırayla yazıldıktan sonra, e-posta adresi de eklenerek imza alanı imzalanmalıdır. 

Malulen Emekli Şartları Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu