Bankalar

Portföyünüzü Yeniden Dengelerken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Husus 

Portföyü dengelemek için yapacağınız şeylerde birtakım hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.  

Yatırın attığınız piyasalarda belli dönemler artışların  yaşandığı gibi, belli dönemlerde de düşüşlerin yaşanması normaldir. Bu konuda önemli olan sizin yaptığınız yatırımların ve diğer alanlardaki portföyünüzü  dengede tutma konusunda ne kadar başarılı olduğunuzdur. Portföyü yeniden dengelemek için bazen anında müdahale etmek gerekebilir. Bu konuda dikkat etmemiz gereken birtakım detayları makalemizin devamında bulabilirsiniz. 

Uzun Vadeli Hareket Etmek

Kısa vadede yeniden portföy dengeleme işlemleri her zaman başarılı oynayabilir ve daha olumsuz bir duruma düşebilirsiniz. Eğer kısa vadeli planlarınız varsa  yapmanız gereken ilk şey bu planlardan vazgeçmek olmalıdır. Kısa vadeli planlar büyük risk getireceği için sizi zarara uğratabilir. Uzun vadeli olarak yaptığınız planlar sizi her zaman dengeye ulaştıracaktır. Yapacağınız değerlendirmeler,yatırım yaptığınız alanlarda sizi başarıya ulaştırır ve kazançlarınızı artmasını sağlayarak sizi avantajlı bir pozisyona getirir. Yatırımlarımızın güvenli olarak artışa geçmesi için en önemli seçenek budur.

Satış İçin Doğru Zamanı Beklemek

Doğru zamanlarda satış yapmak sizin için başarılı bir adım olacaktır fakat satış yapılsa bile doğru zamanın ne zaman olacağı bazı durumlarda farklılık gösterebilir. Bütün etkenleri göz önünde bulundurarak sorunsuz ve hızlı bir kazanç sağlamak için gerekenleri yapmalısınız. Bu şekilde doğru bir zamanlama yapmak sizi istediğiniz seviyeye yükseltecektir.

Sakin Kalmak Çok Önemli

Portföy dengelemek için yapacağınız hamlelerde sakin kalmanız gerekir. Aksi takdirde acele yapacağınız her adım sizi daha çok zarara uğratabilir. Bu yüzden sakin kalmak doğru kararlar verme açısından oldukça önemlidir. Güvenli ve sorunsuz bir şekilde hizmet almak için atacağınız adımları Sakin bir şekilde belirlemek doğru kararlar vermenize yardımcı olacaktır.

Düzenli Araştırma ve Kontrol

Yeniden portföy dengelemek için  düzenli araştırmalar yapmalı ve kontrolü elden bırakmamalısınız. Sorunsuz yatırımlar yapmak için mantıklı bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir. Yazımızın başından beri bahsetmiş olduğumuz tavsiyeleri kulak ardı etmeden  doğru bir şekilde uygulamanız  portföy dengelleme konusunda  bilinçli adımlar atmanızı sağlayacaktır.  Bu şekilde yapmış olduğunuz yatırımlar size her zaman kazanç getirecektir. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu