Devlet Destekleri

Bağ-Kurluyum Sigortalı Çalışabilir Miyim? 

Bağ-Kurlu olanların sigortalı olan kişilerin sigortalı olarak çalışıp çalışamayacağı hususu pek çok kişi tarafından merak ediliyor. BAĞ-KUR’luyum sigortalı olarak çalışabilir miyim? sorusunu cevaplayacak olursak; BAĞ-KUR’lu olup da sigortalı olarak çalışmak isteyenler ile ilgili durum hakkındaki son şartlar 1 Ekim 2008 tarihinde yapılan değişiklikler ile belirlenmiştir. 

Bağ-Kurlu Sigortalı Çalışabilir Mi?

Hem 4A(SSK), hem de 4B(Bağ-kur) sigortaları aynı anda başlayan sigortalılar, 4A sigortalısı oalrak tanımlanır. Bu kişiler işten ayrılarak ticari faaliyetlerine devam ederlerse 4B sigortası devreye girecektir. Bu durumun haricinde 1 Mart 2011 tarihli değişikliklere göre 4A ve 4B sigorta kapsamında devam ederken, söz konusu 4C (Emekli Sandığı) olduğunda, 4A ve 4B sigortaları iptal edilmektedir. Bağ-Kurlular’ın sigortalı çalışması kaldırıldığından, bu kişilerin sadece 4C kapsamında sigortalı olması mümkündür. 

İş Yeri Sahiplerine BAĞ-KUR Şartı

En çok sorulan sorular arasında Bağ-Kur’lu birinin sigortalı çalışma imkanı olup olmadığı sorulmaktadır. Daha önceleri kendi işyerinden sahip olan kişiler SSK prim borçlarını ödemeleri halinde SSK’lı olarak emekli olma hakkına sahipti. 1 Ekim 2008 tarihinde yapılan değişiklikten sonra iş veren olarak kendi yeri olan veya bir iş yerine ortak olan sigortalılar için Bağ-Kur’a geçiş yapılması zorunlu hale getirildi. Bu tarih öncesinde kendilerini SSK’lı gösteren kişilerin hakları ve primleri, kesintisiz olarak ödeme gerçekleştirilmesi halinde silinmeyecektir. 

1 Ekim 2008 Tarihinde Meydana Gelen Değişiklikler

1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren kanun ile birlikte sigortalılık kapsamı ile alakalı büyük değişiklikler yapıldı. Bu tarihten sonra  iş veren olarak kendi yeri olan veya bir iş yerine ortak olan sigortalıların kendilerini SSK’lı göstermesi seçeneği kaldırıldı. İş yeri olanlar veya iş yeri ortaklığı bulunan sigortalıların Bağ-Kur sigortalı olması zorunlu olmuştur.

SSK Emeklilik İle Bağ-kur Emeklilik Farkları 

Bağ-kur kapsamında sigortalı olan kişilere SSK’lı olarak emekli olmayı istemesinin en büyük nedeni, SSK’dan emekli olan vatandaşların daha fazla avantaja sahip olmasıdır.  Bağ-kur sigortalı olarak emekli olması gereken bir kişi 9 bin gün prim öderken, SSK’dan emekli olan kişinin ödemesi gereken prim 7200 gündür. Ayrıca SSK emeklileri, Bağ-Kur emeklilerinden daha fazla maaş almaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu