Banka Kredileri

Devlet Konut Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Devlet Konut Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir:Devletimiz tarafından yeni evlenen çiftlere sunulan en büyük imkanlardan bir tanesi ev almak isteyenlere devlet destekli kredilerin verilmesi ve çok düşük faiz oranları ile uzun vadelerde geri alınmasıdır.

Ayrıca sadece konut kredileri değil düşük faizli çeyiz kredileri, 15.000 lira çeyiz katkısı, devlet tarafından sunulan evlilik desteği kredileri ile yeni evlenen çiftlere, evlenmek isteyenlere teşvik kredileri verilmektedir.

Pekio halde konuya gelelim ve devlet konut kredisi nasıl alınır? Şartları nelerdir? Sizler için gelin bu konuyu  aşama aşama ele alalım ; Öncelikle devlet destekli konut kredileri için devletin aradığı şartları inceleyelim.

Devlet Destekli Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Öncelikle şunu ilk olarak aklımıza koyalım.İlk kez bu olaydan yararlanıyor olmanız gerekiyor ve ilk kez ev alıyorsunuz olmalı.. Yani daha önceden ev sahibi olmuş bireyler faydalanamıyor. Burada devlet tarafından belirlenmiş olan bankalardan konut desteği ile ilgili çeyiz hesabı açtırmak gerekiyor. Açtırmış olduğunuz çeyiz hesabınız üzerinde aylık olarak minimum 250 lira ile maksimum 2.500 lira oranında para biriktirmek gerekiyor. Para biriktirirken her ay düzenli olarak para biriktirebileceğiniz gibi üç aylık birikimler de gerçekleştirebilirsiniz.

Burada devletin istediği kriterlerin bir tanesinin de 18 yaşını aşmak olduğunu görüyoruz. (Ancak son bir uygulama ile 18 yaşından küçük olanların da velileri tarafından hesap açtırılması üzerine bu imkandan faydalanabildiği görülüyor.)

Devlet destekli konut kredisi için en az 3 yıl olmak üzere birikim gerçekleştirmeniz gerekmekte.

Devlet Destekli Konut Kredisi Ne Kadar Verilir?

Son dönemlerde insanların aylık ellerine geçen net gelir ile aylık harcamalarının bir birini karşılamadığını ve insanların geçim sıkıntısı yaşadıklarını görüyoruz. Kiraların da son derece artmasına bağlı olarak insanlar her ay yüksek kiralar ödemek yerine kendi evlerine sahip olmak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar.

Özellikle 10 yıllık 120 aylık konut kredilerinde aylık olarak kira öder gibi ev sahibi olabilmek mümkün oluyor.

Devlet destekli konut kredileri konutun toplam bedelinin % 75’lik bölümüne çıkmaktadır. Sahip olmak istediğiniz konutun % 25’lik bölümünü de devlet destekli birikiminizden kullanabilirsiniz.

Konut Birikim Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

3 Yıllık Birikim Yapıldığında (500 Lira Biriktirirseniz.)

500 Lira X 36 Ay : 18.000 Lira biriktirmiş olursunuz. Buna göre 18.000 liranın % 15’lik devlet desteği 2.700 Lira konut kredisi almaya hakkınız bulunur.

4 Yıllık Birikim Yapıldığında (500 Lira Biriktirirseniz.)

500 Lira X 48 Ay : 24.000 Lira biriktirmiş olursunuz. Buna göre 24.000 liranın % 18’lik devlet desteği 4.320 Lira konut kredisi almaya hakkınız bulunur.

5 Yıllık Birikim Yapıldığında (500 Lira Biriktirirseniz.)

500 Lira X 60 Ay : 30.000 Lira biriktirmiş olursunuz. Buna göre 30.000 liranın % 20’lik devlet desteği 6.000 Lira konut kredisi almaya hakkınız bulunur.

Devlet Destekli Konut Kredileri Limitleri Ne Kadar?

Daha önce hiç konut sahibi olmayan bireyler bu imkandan faydalanabilecek.

Buna göre sistemde 3 yıl kalınması şartı ile 15.000 liraya kadar devlet desteği sağlanabilecek.

Devlet desteği olarak belirlenecek tutar hesapta birikmiş olan paranın % 20’sini aşmayacak.

Aylık ortalama olarak 1.000 lira biriktirecek olursanız 3 yıl yani 36 ayda 36.000 lira biriktirmiş olacaksınız.

Devlet destekli konut kredisi gibi pek çok imkan ile özellikle dar gelirli kesimi mülk sahibi yapmayı hedefleyen kredilere benzer devletin çeyiz hesabı birikimi gibi bir çok farklı nitelikte birikim hesapları bulunmaktadır.

Devlet Çeyiz Hesabı Birikimi Nedir?

Hesabınızın farkı bankalarda bulunuyor olması sonucu değiştirmeksizin tek şart hesabın ev birikimi gerçekleştirmek üzere açılmış olmasıdır. Burada parayı zamanından önce çekmeniz de hesaplamanın değişmesine neden olacaktır.

Devlet destekli konut kredisi için 20 yıl 240 ay vade seçenekleri bulunan devlet bankaları bile bulunmaktadır.

Burada devlet tarafından sunulan 15.000 lira devlet desteğinin tamamını kullanabilmek için 5 yıl için aylık minimum 1.200 lira birikim gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Yukarıda incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz devlet konut kredisi nasıl alınır şartları nelerdir konumuza eklemek istediğiniz her türlü soru, görüş ve öneriyi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu