Banka İşlemleri

Kız Çocuklarına Hem Anneden Hem Babadan Aylık Bağlanır Mı?

Hem anne hem de babanın 2008 yılının Eylül ayından sonra vefat etmesi halinde Belli şartlar dahilinde aylık bağlanmaktadır.

Kız çocuğu hem anneden hem de babadan aylık bağlanması için gereken şartlar şağıda yer almaktadır.

Hem anne hem de babadan SSK üzerinden aylık bağlanması için Vefat eden anne ve babanın her ikisinin de sosyal güvencesi bulunmalıdır. bu durumda kız çocuğuna yüksek olan aylığın %100’ü ile birlikte düşük olan aylığın %50’si bağlanacaktır.Bağ-kur üzerinden emekli olan anne ve babalarda da bu durumun aynısı geçerlidir.

Anne ve babanın her ikisinin de 4C emekliliği bulunuyorsa,  yine yüksek aylığın tamamı, düşük aylığın yarısı bağlanır.

Eğer anne veya babadan biri Emekli Sandığı’ndan emekli ise ve diğeri Bağ-kur veya SSK üzerinden emekli olmuşsa vefat sonrası kız çocuğuna her 2 aylık da %100 olarak bağlanır.

Bir Ebeveynin Eylül 2008 Öncesi, Diğerinin Eylül 2008  Sonrası Vefatı

Anne veya babadan birinin Eylül 2008 tarihinden önce diğerinin daha sonra vefat etmesi halinde kız çocuğunun tercihi önem kazanmaktadır.

Anne veya babanın her ikisinin de SSK veya bağ-kur emeklisi olması halinde yüksek miktarda olan aylığın tamamı, Düşük miktarda olan aylığın yarısı kız çocuğuna yetim aylığı olarak bağlanacaktır.

Fakat hem anne hem de baba Emekli Sandığı mensubu olarak emekli olmuşsa; burada kız çocuğunun tercih ettiği aylıklardan biri  yetim aylığı olarak bağlanacaktır.

Ebeveynlerin Ekim 2008 Tarihinden Önce Ölmesi 

Kız çocuğa ebeveynlerinin vefatı halinde bağlanacak olan aylık belirlenirken ebeveynlerin Ekim 2008 tarihinden önce vefat etmesi halinde; 

Hem anne hem de babanın SSK veya Bağ-kur emeklisi olması halinde yüksek olan aylığın tamamı ile birlikte düşük olan aylığın yarısı kız çocuklarına yetim aylığı olarak bağlanacaktır.

Hem anne hem de babanın Emekli Sandığı’na mensup olarak emekli olması halinde, vefat gerçekleştikten sonra kız çocuğunun tercih etmiş olduğu aylık yetim aylığı olarak bağlanacaktır.

Kız çocuklarına hem anneden hem de babadan emekli aylığı bağlanması ile ilgili daha detaylı bilgileri SGK üzerinden elde edebilirsiniz

Askerlik Borçlanması İçin Banka Kredisi Çekebilir Miyim?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu