Devlet Destekleri

SGK Saç Ekimini Karşılar mı? 

Erkeklerin sıkça karşılaştığı sorunlardan birisi olan saç dökülmesine karşı saç ekimi yapılma işlemi SGK tarafından karşılanır mı? Bu yazımızda bu sorunun cevabına yanıt vereceğiz.

Saç dökülmesi problemi her yaştaki erkek veya kadın genç bireyler tarafından stres altında olunabilecek bir sorundur. Bu sorunun çözümlerinden biri saç ekimidir. İnsanlar saç ekimi yapmak için çeşitli özel hastanelerden randevu alırlar veya normal devlet hastanesine giderler. Fakat saç ekiminin ne kadar ücreti olduğunu bilmeden hareket ederler. Bu sebeple araştırmaların çoğu saç ekimi ücretinin ne kadar olduğuna yöneliktir. İnsanlar internet üzerinden özel hastanelerde saç ekimi fiyatı nedir? Gibi sorular ile arama yapmaktadırlar. Fakat günümüz ekonomisine göre saç ekiminin pahalı olduğu aşikârdır. Bu pahalılık dolayısıyla insanlar saç ekimini SGK karşılar mı? gibi sorular sormakta bu konuda araştırmalar yapmaktadır. Saç ekimini SSK bağ-kur karşılar mı? Bu soruya birlikte yanıt arayalım.

Saç Ekimi SGK Tarafından Karşılanırmı?

Saç ekimi işlemi diğer estetik ameliyat işlemleri gibi olduğu için başta devlet tarafından bir lüks sayılıyordu. Kelliğin fiziksel açıdan herhangi bir engel taşımadığı gerekçesiyle sigorta tarafından karşılanmamaktaydı. Bu durum 2015 yılına kadar böyle devam etti. Fakat bazı durumlar istisnai olduğu için bu yasa değiştirildi. Eğer bazı şart ve koşullarda kişide kellik oluştuysa saç ekimi sigorta tarafından karşılanabilir.

Saç Ekimini SGK Hangi Koşullarda Karşılar

Saç ekim hizmeti SSK SGK bağ-kur kapsamında karşılanır mı? Diye soracak olursanız bu işlem 2015 yılından sonra karşılanmaya başlanmıştır. 2015 yılında Bayburt Devlet Hastanesi’nde yapılan bir saç ekimi SGK tarafından karşılanmıştır. Fakat SGK tarafından saç ekiminin karşılanması için gerekli koşullar vardır. Bu koşullardan birisi kesinlikle herhangi bir sebep olmaksızın saç ekimi yapılmamasıdır. Yani saç ekimi yapmanız için herhangi bir kaza geçirmiş ve bu nedenle saçınız dökülmüş olması gerekmektedir. Devlet hastanelerinde yapılan başvurular genellikle öncelik sırasına göre olacağı için bir bekleme süresi doğmaktadır. Bu bekleme süresinin sebebi herhangi bir kaza sonucu saç kaybına uğrayan kişilerin öncelikli olarak saç ekimi yaptırmalıdır. Fakat her başvuru yapan kişiye devlet tarafından sigorta hizmeti sağlanmaktadır. Saç ekimi sigorta kapsamına kısmi olarak girmektedir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu