Kredi Kartı

Kredi Kartı Aidatı İptal Etme ve Geri Alma

Kredi kartı aidatı iptal etme yöntemleri ve 2021 için güncel iade yolları nelerdir? Kredi kartı yıllık aidatı nasıl geri alabilirsiniz?

Elindeki kredi kartına bakıyorsun. Eski kartlarından biri, ve bolca satın aldın. Sorun şu ki, yıllık bir ücret alıyor ve siz de ödemekten bıktınız. Ücreti tamamen ortadan kaldırmak için kartı iptal etmek isteyeceksiniz. Ama biliyorsun bunu yapmak kredi notunu incitir.

Kartınızı iptal etmeli misiniz? Yoksa yıllık ücret ödemeden cömert bir ödül programı sunan başka bir kredi kartını kolayca bulabildiğinizde bu yıllık ücreti ödemeye devam etmeli misiniz?

Kartınızı neden iptal etmemelisiniz?

Yıllık ücret talep eden herhangi bir kredi kartını, özellikle bu ücret büyükse, iptal etmek cazip gelebilir. Ancak bir kredi kartını iptal etmek, kredi kullanım oranınıza zarar verebilir. Bu oran, herhangi bir zamanda kullanabileceğiniz kredinizin ne kadarını kullandığınızı ölçer. Ne kadar çok kredi kullanırsanız, kredi puanınız o kadar düşecektir.

Kredi Kartı Aidatı İptal Etme ve Geri Alma

Bir kredi kartını kapattığınızda, yeni bir alışveriş yapmasanız bile, kredi kullanım oranınız otomatik olarak artacaktır. Toplamda 15.000 ABD Doları tutarında kullanılabilir krediniz olan üç kredi kartınız olduğunu varsayalım. Bu 15.000 $ ‘lık krediyi 5.000 $ olarak kullanıyorsunuz. Bu üç karttan birini kapatırsanız (kredi limiti 3,000 dolar olan kart) 15,000 dolar yerine 12,000 dolarlık toplam kredi limitiniz kalıyor ve sonuçta kredi kullanım oranınızı artırıyorsunuz. Bu nedenle finansal uzmanlar, kullanmasanız bile kredi kartı hesaplarını açık tutmanızı önerir.

Kredinizin yaşı da önemli. Krediniz ne kadar büyük olursa, puanınız o kadar iyi olur. Bu nedenle eski bir kartı kapatırsanız, yıllık bir ücret talep etse bile, ödemeyi tercih etmiyorsanız, kredi puanınıza da zarar vereceksiniz.

Bu yıllık ücretten nasıl kurtulurum

O zaman kredi puanınıza zarar vermeden o yıllık ücretten nasıl kurtulabilirsiniz? Bankanızı aramak ve pazarlık yapmak zorunda kalacaksınız.

Bazı bankalar, kredi kartınızın yıllık ücretini düşürmeyi ve herhangi bir ücret talep etmeyen veya en azından daha düşük bir yıllık ücret teklif eden başka bir karta taşımayı kabul edecektir . Bunu yapmak kredi notunuza zarar vermez, çünkü mevcut kredi limitinizi koruyacak ve daha eski bir kredi kartını kapatmayacaksınız.

Bir banka neden böyle bir düşüşü onaylasın ki? Esas olarak, sizi müşteri olarak kaybetmek istemiyor çünkü. Müşteri hizmetlerine yıllık ücret geçmezse kartı iptal etmeyi düşündüğünüzü söylerseniz, birçok kredi kartı sağlayıcısı düşürmeyi kabul eder. Devam eden işinizden bu yıllık ücretten elde edeceğinizden daha fazla para kazanacaklar.

Tabii ki, ödemelerinizi her zaman zamanında yaparsanız, elbette yardımcı olur. Kartınızı düzenli olarak kullanıyorsanız, sağlayıcınız da işinizi korumakla daha fazla ilgilenecektir. Kartınızı aylardır satın almadıysanız, sağlayıcınızın düşürme isteğinizi onaylaması daha düşük olabilir.

Yıllık ücreti olmayan bir karta düşürdüğünüzde, teklif edilen orijinal kartın avantajlarını kaybedersiniz. Yeni ödül programınız o kadar güçlü olmayacak. Yeni kartınız hiç bir ödül programına sahip olmayabilir. Yıllık ücreti düşürmeye değiyor olsa da, kredi kartınızı düşürmek yine de akıllıca bir hamle olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu