Banka KredileriBankalarKredi Notu

Askerlik Borçlanması İçin Banka Kredisi Çekebilir Miyim?

Erkekler için son derece önemli olan ve çok fazla merak edilen askerlik borçlanması için banka kredisi çekebilir miyim konusu ilk başta gelmektedir. 

Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlik borçlanması için banka kredisi çekebilir miyim diye merak edenler için küçük bir araştırma yapalım. Askerlik borçlanması hesabı erkek sigortalılar kanunu alanında sunulan bir hakkın hesaplanması ve ödenmesi gereken para miktarıdır. Askerlik borçlanması askerlik dışında geçen ve SGK primi ödenmeyen zamanlarda olan emeklilikte geçerli olmak üzere yapılanmış sigorta primi ödemesidir. 

Kişilerin er ya da erbaş olarak askere alınmaları sırasında geçirdikleri zamanın sigortaya yansımasıdır. Askerlik borçlanması hesaplanmalarından yararlanmak için askerlik hizmetinin yerine getirilmesi gerekmektedir. Erkeklerin askerlik borçlanması en fazla askerde geçirmiş olduğu zaman kadar olmaktadır. Askerlik borçlanması için kredi çekmeye karar verdiyseniz bunu kendi olanaklarınız doğrultusunda çekmeniz gerekmektedir. 

Askerlik Borçlanması Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Erkekleri çok fazla ilgilendiren ve büyük kolaylık olarak görülen askerlik borçlanması hesaplama işlemleri için günlük ödenecek tutar bir günlük brüt asgari ücret tutarının % 32 kadarıdır. En yüksek olan miktar ise bunun yaklaşık olarak 7,5 katı olmaktadır. Borçlanma talebinde bulunulması durumunda tarihte geçerli olan brüt asgari ücret üzerinden hesaplama yapılması gerekir. Her yıl değişen asgari ücret nedeni ile askerlik borçlanması için tercih edilen kredi bulunduğunuz yılın tutarlarına göre yapılmaktadır. Askerlik borçlanmasını kredi çekerek ödemek isteyenler için uygun kredi notuna belli bir oran gelire sahip olmak ve sistemde borçlu olarak görünmemek gerekmektedir. Askerlik borçlanması kredisi için gerekli olan evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar;

  • Askerlik şubesinden borçlanma adına alınacak yazı, 
  • Kimlik fotokopisi,
  • Askerlik borçlanması başvuru formu,
  • Sosyal Sigortalar Kurumu son çalışma durumu tespit kağıdı,

Yukarıda belirtilen evrakların tamamlanması durumunda istenilen askerlik borçlanması için kredi çekmek mümkün olacaktır. Bu kredileri çekmek için belirli bankalar bulunmaktadır. Bu bankalardan kredi çekmek için gerekli işlemler yapıldıktan sonra kredi çekebilir ve askerlik borçlanmasını kapatabilirsiniz. Askerlik borçlanması kredisi başvurusu için gerekli olan şartları tamamlamak çok önemlidir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu