Kredi Notu

Kredi Puanı Nedir ve Neden Önemlidir?

Kredi puanı nedir ve neden bu kadar önemlidir? Kredi skorunuzu sorgulamak için ücretsiz yöntemler ve yüksek kredi puanı için gerekenler. Kredi puanı, özellikle mevcut birçok farklı model ve algoritma ile kafa karıştırıcı olabilir. Ayrıca, kredi notunuzu yükseltmek ve bir şey yaptığınızı bile farketmeden kötü kredi ile sonuçlanmak kolaydır. İşte kredi puanları ve kredi notunuzu arttırma hakkında bilmeniz gerekenler.

İyi Kredi Puanı Ne Kadar Önemli?

Kredi puanları genellikle hak ettikleri dikkati almaz ve kredi almaya gidip bir şekilde onu mahvettiğimizi fark etmeden ne kadar önemli olduklarının farkında değiliz. Kredi puanları, borç verenlerin bir borçlunun riskini değerlendirmesinin tek yollarından biri olduğundan ve yalnızca kredinin kalifikasyonu için değil, aynı zamanda yüzlerce ila binlerce faizin ödenmesi arasındaki fark anlamına da gelebileceğinden, temiz bir kredi almaya özenle çalışmanız önemlidir. dosya.

Kredi Puanı Nedir ve Neden Önemlidir?

Kredi derecelendirmelerinin finansmanda oynadığı en önemli rol faiz oranıdır. Kredi notunun düşük veya düşük olması durumunda, onaylanmanız durumunda mükemmel not alan birinden çok daha yüksek bir faiz oranı ödeyeceksiniz. Bir ev inşa etmek ve bir ev satın almak söz konusu olduğunda, kredi puanınız süreçteki en önemli rakamlardan biri haline gelebilir. İyi bir kredi notu, aşağıdakiler dahil diğer durumlarda yardımcı olabilir:

İstihdam . İşverenlerin tümü kredi kontrolüne ihtiyaç duymaz, ancak finanse ediyorsanız veya şirketin parasını idare etmenizi gerektiren bir pozisyondaysanız, kötü kredi yeni bir işe girme şansınızı zedeleyebilir. Belli pozisyonlar için kredinin kontrol edilmesinin ardındaki fikir, kendi mali kaynağınızı yönetemiyorsanız, diğer kişilerin de parasını yönetmekte zorluk çekebileceğinizdir.

Düşük Sigorta Oranları . Kötü kredi, kredi ve kredi kartlarındaki yüksek faiz oranlarının yanı sıra diğer alanlarda size mal olabilir. Ayrıca, sigorta oranlarınızı etkileyebilir ve daha iyi bir kredi puanına sahip olmanıza göre size yüzlerce daha pahalı olabilir.

Kiralama için eleme . Krediniz zayıfsa, ev ipoteği için hak kazanmak zor değildir. Ayrıca, kredi dosyanızın kiranızı ödeyememe riskiniz olduğunu göstermesi nedeniyle, kiralama olanaklarından mahrum bırakılabilirsiniz.

Yardımcı programlar . Maalesef, yardımcı programlarınızı adınıza kötü kredi ile bağlayamayabilirsiniz. Bu her zaman gerçekleşmese de, kredi sorunları yeni evinizde gerekli araçların açılmasını önleyebilir.

İyi bir Kredi Puan Aralığı Nedir?

Her ne kadar genel olarak “iyi”, kickballda tekme yapma yeteneği veya elmalı turtanın tadını derecelendirme gibi birçok şey için yeterli olsa da, kredi puanları dünyasında, bu tam olarak ideal değildir. İyi bir kredi puanı genellikle 700 ila 749 arasında kabul edilir, ancak en iyi kredi kartlarını ve en düşük faiz oranlarını istiyorsanız, FICO’ya göre 750 ve daha yüksek olan “mükemmel” bir kredi notu almak için çaba sarf etmek gerekiyor. ve VantageScore.

Kötü Kredi Puanı Nedir?

Kredi puanlama modelinin diğer ucunda, kredi kartları veya krediler için hak kazanmayı zorlaştıran kötü kredi puanları vardır. Kötü kredi notları tipik olarak 600 veya altındadır. Ancak bu, asla bir kredi kartına sahip olmayacağınız anlamına gelmez. “Kötü kredi” aralığında olanlara finansal ürünler sağlayan borç verenler ve kredi kartı verenler vardır. Ancak, yüksek APR’lere ek olarak, daha yüksek kredili ürünlerde bulamayacağınız ekstra ücretler ödemeyi bekleyebilirsiniz. (Ayrıca bakınız: İyi, Kötü veya Mükemmel: Kredi Puanınız Ne Demek? )

Kısacası, kredi notu kötü krediden mükemmel krediye kadar değişmektedir:

 • Kötü Kredi – 600 ve daha düşük
 • Yetersiz Kredi – 600 – 649
 • Adil veya Ortalama Kredi – 650 ila 699
 • İyi Kredi – 700 – 749
 • Mükemmel Kredi – 750 ve üzeri

Ücretsiz Kredi Puanları Nereden Alınır?

Birçok finans şirketi, puanlama modeline bağlı olarak, puanınızı aylık veya yıllık yaklaşık 29,95 türk lirası tutarında kontrol etmenizi ve izlemenizi sağlayan hizmetler sunar. Ayrıca, bu hizmeti müşterilerine ve kart sahiplerine ücretsiz sunan birkaç ajans ve kredi kartı veren vardır. Kredi puanınızı aşağıdaki firmalardan bazılarıyla ücretsiz alabilirsiniz:

Kredi Susamı . Puan, TransUnion veri tabanından alınmıştır.

Kredi Karma . Üç büyük kredi bürosundan VantageScores.

Ayrıca kart sahiplerine ücretsiz kredi puanları veren kredi kartları da vardır .

FICO ve Vantage: Kredi Puanı Türleri ve Puanlama Modelleri

Kredi puanlarını tartışırken bir başka karışıklık noktası da, hangi puanı ölçtüğünüzdür. Borç veren kurumların çoğu tarafından kullanılan puan FICO puanıdır; bu, kart düzenleyicinizin ne gördüğünü görmek istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken puan olabilir. Ancak, diğer puanlama sistemlerini kullananlar da vardır ve bu puanları aşağıdaki kurumlardan herhangi biriyle de kontrol edebilir ve izleyebilirsiniz:

FICO puanı : FICO tarafından sağlanmıştır ve ayrıca her üç kredi bürosu ile puanınızı izlemenize ve izlemenize olanak sağlar. MyFico.com , çalınması durumunda kimliğinizi geri kazanma ve kimlik hırsızlığı izleme yoluyla tehditleri tespit etme hizmetleri sunar.

VantageScore : Bu puan daha çok farklı finansal hizmetler tarafından sunulan ücretsiz versiyondur ve en popüler puanlar arasındadır. VantageScore’un ödenmiş tahsilatları nasıl puanladığı, kira ve kamu hizmeti ödemeleri gibi alternatif verileri ve bir kredi hesabının en son ne zaman kullanıldığını nasıl derecelendirdiği gibi bazı farklılıkları vardır. Bu puan, kredi büroları, TransUnion, Equifax ve Experian tarafından oluşturuldu.

FICO ve VantageScore’a ek olarak, her kredi bürosu da kendi puanlama modelini sunmaktadır; bu, Vantage puanlama modelini ilk etapta oluşturmak için güçlerini birleştirmelerinin sebeplerinden biridir. Her büro için puanlar aşağıdakileri içerir:

PLUS puanı : Experian’ın puanlama modeli genellikle herhangi bir borç veren tarafından kullanılmaz. 330 ila 830 arasında değişmektedir.

TransRisk puanı : TransUnion’un kendi kredi raporlarına dayanan puanı. Bu puan 100 ile 900 arasında değişmektedir ve riski tahmin etmek için kullanılmaktadır.

Equifax skoru : Equifax versiyonu 280 ile 850 arasında değişmektedir ve PLUS skoru gibi, borç verenler tarafından kullanılmaz, sadece eğitim amaçlı tasarlanmıştır.

Puanlama aralığı puanlama modeline bağlı olarak değişecektir, ancak bir örnek olarak 300-850’den FICO puanları, 330-830’dan Experian, 300-850’den Equifax ve TransUnion ve VantageScore 300-850’den puanları içerebilir. Her biri farklı puanlama modelleri olsa da, hangisini tercih ederseniz edin, kredi verenlerin kredi itibarınızı kontrol ederken ne görecekleri hakkında genel bir fikir edinebilirsiniz. Ve puanınızı artırmak için çalışıyorsanız, bunlardan herhangi birini izleyebilir ve eğer biri artarsa ​​hepsinin benzer şekilde ayarlanacağını varsayabilirsiniz. Kredi, ipotek veya kredi kartı olsun, FICO puanlama modelinin en yaygın kullanılan olduğunu not etmek önemlidir.

Kredi Reytinginizi En Çok Etkileyen Nedir?

Kredi puanları riskinizi ve kredilerinizi ve kredi kartlarınızı geri ödeme kabiliyetinizi ölçmek için tasarlandığından, olumlu bir kredi notu almak için zamanında ödeme yapmanız ve hesapları sorumlu bir şekilde yönetmeniz önemlidir. Ancak, kullandığınız modele bağlı olarak, kredi puanınızı hesaplamada başka faktörler de var. Örneğin, FICO puanları aşağıdaki faaliyetlere göre hesaplanır: (Ayrıca bkz: Kredi Puanınızı En Çok Etkileyen Nedir? )

 • % 35 Ödeme Geçmişi – hesaplarınızda geç ödeme yaptığınız zaman.
 • % 30 Borçlu Miktar – ne kadar borcunuz var. Fazla abartılı olduğunun bir göstergesi olabilir.
 • 15% Kredi Geçmişinin Uzunluğu – hesaplarınızın kaç yaşında olduğu ve belirli hesapları en son ne zaman kullandığınız.
 • Kullanımda% 10 Kredi Karması – kredi kartları, perakende, taksitli krediler ve ipotek kredileri gibi farklı hesapların bir karışımının olup olmadığı.
 • % 10 Yeni Kredi – çok sayıda yeni hesabınız varsa, daha yüksek bir risk gösterebilir.

VantageScore Nasıl Nasıl Hesaplanır?

Buna karşılık, VantageScore 3.0, bazı küçük farklılıklarla benzer şekilde hesaplanmakta olup, son krediye ödeme geçmişinden veya kredi kullanımından daha fazla odaklanılmaktadır:

 • % 30 Son Kredi – birden fazla yeni hesabınız olup olmadığı.
 • % 28 Ödeme Geçmişi – Geç ödemeler ve zamanında yapılan ödemeler.
 • % 23 Kredi Kullanımı – Borcunuz ne kadar krediniz var?
 • % 9 Kredi Bakiyeleri – ne kadar borcunuz var.
 • % 9 Kredi Derinliği – kredi karışımınız ve kredi geçmişinizin uzunluğu.
 • % 1 Kullanılabilir Kredi Miktarı – tüm kredi hesaplarında kullanabileceğiniz toplam tutardır.

Vantage Puanları ayrıca, bir ödeme ihtimalini veya hesaplarınızı zamanında ödeme olasılığınızı değerlendiren bir harf notu da içerir. Örneğin, 901 – 990, zamanında ödeme yapan her 300 tüketici için 1 ücret karşılığında, “A” notu olarak kabul edilir. Notlar “F” ye düşürülür. 501 – 600 olan ve zamanında ödeme yapan her 1 tüketici için 1 ücrete eşittir.

Kredi Raporlarınızı Kontrol ederek Kredi Puanınızı Artırın

Kredi puanınızı kontrol ederken meydana gelebilecek en şok edici ve sinir bozucu şeylerden biri, beklediğinizden daha düşük olduğunu bulmanızdır. Daha çok şok edici, kredi raporunuzdaki bir hatadan ya da bilmediğiniz bir hatadan kaynaklanıyorsa olur. Bu, düzenli olarak kredi raporlarınızı kontrol etmeniz ve herhangi bir hatayı veya değişikliği derhal ele almanızın önemli nedenlerinden sadece bir tanesidir. Bu, aynı zamanda kredi puanınızı iyileştirme yolculuğunuza başlayacaksanız, başlamanız gereken ilk yerlerden biridir. Kredi raporlarınızı aşağıdaki yollardan biriyle ücretsiz alabilirsiniz:

 • Kredi, sigorta veya iş reddi
 • İşsiz ve 60 gün içinde iş aramayı planlıyor
 • Refah
 • Dolandırıcılık veya kimlik hırsızlığı nedeniyle yanlış

Ücretsiz kredi raporları almaya hak kazanmıyorsanız, kredi bürosuna bağlı olarak, bunlardan birine erişmek için aylık veya yıllık bir ücret ödeyeceksiniz. Her üç bürodaki kredi raporlarını ödemek pahalıya mal olabileceğinden, her yıl bir hata bildirmek için ücretsiz raporlarınızı, yearcreditreport.com ile çevrimiçi olarak almak için bir uyarı veya hatırlatıcı ayarlamak en iyisidir. Daha sonra her bürosuna çevrimiçi olarak kredi raporlarınızda yapılması gereken hataları veya düzeltmeleri bildirebilirsiniz.

Kredi Puanınızı Artırmanın Yolları

Kredi puanınızın öneminin farkına vardığınızda, muhtemelen artırmaya çalışmak isteyeceksiniz. Numaranızı mükemmel bir kredi puanı aralığına getirmenin en yaygın yolları, ödemelerinizi zamanında yapmayı da içerirken, mümkün olan en iyi kredi derecesini almak istiyorsanız aradığınız desteği almanın başka yolları da vardır. Puanınızı artırmanın en kolay yollarından bazıları şunlardır:

 • Kredi raporlarını hatalar için kontrol edin ve düzeltmeler gönderin
 • Geç ödemeleri veya kaçırılmış ödemeleri yakalayın
 • Bakiyelerinizi öde, böylece toplam kredinizin% 30’unu veya daha azını borçlusunuz.
 • Yeni, temiz bir hat başlatmak için güvenli bir kredi kartı edinin ( krediniz yoksa veya krediniz yoksa).

Kredi raporlarınızda bir takım sorunlarınız varsa, puanlama hesaplamalarının yüzdelerine göre kredinize en çok zarar verenler üzerinde çalışmak en iyisidir. Örneğin, çoğu durumda geç ödemeleri ve kaçırılan ödemeleri yakalamak, kredi notunuzda en büyük farkı yaratabilir. Ödemeler tamamlandıktan sonra, kredi kullanımınızı azaltma konusunda çalışabilirsiniz.

Mükemmel Kredi Puanınızı Koruyun

Kredi derecenizi artırdığınızda, mükemmel kredinizi korumak için diğer ipuçlarını uyguladığınızdan emin olmanız gerekir. İyi bir kredi puanı elde etmek için bu ipuçları, her faturayı zamanında ödemeyi (gerekirse hatırlatmalar ve uyarılar ayarlama), yalnızca ihtiyacınız olduğunda kredi kullanmayı, yeni hesaplarınızı sınırlandırmayı, eski hesapları açık tutmayı ve kredi türlerinizi karıştırmayı içerir. kredi kartları, krediler, perakende satış ve ipotek hesaplarının bir kombinasyonu. Ayrıca, kredi karışımınızın döner, taksit ve açık kredi limitleri içerdiğinden emin olun.

Kredi notunuzu artırmak veya artırmak kolay bir iş değildir ve biraz zaman alacaktır. Bununla birlikte, ne ile çalıştığınızı bildiğiniz sürece, çok iyi bir kredi puanına sahip olduğunuzu ve en kısa sürede en uygun fiyatlara hak kazandığınızı söyleyebilirsiniz.

Kaynak: Krediler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu